Vedıc astroloji horry tajaka güneş haritası


Vedic astroloji tajaka  tithis pravesha  güzneş haritası  
Vedic astrolojide yılık astroloji yorumlanması iki harita vardır
1  Tajaka horoskopu (2) Tithis Pravesha haritası. Güneş horoskopunun adı "TAJAKA" olup Güneş'in her yıl doğumdaki yerine gelme zamanı için hazırlanan horoskoptur. Tithis Pravesha haritası ise Güneş-Ay hesaplarından ortaya çıkan "Tithis" kavramı üzerinde kurulan horoskoptur..

1) Haftanın günü : Tithi haritasının başladığı günün yönetici gezegeni yaşanacak yılın yöneticilerinden biri olur ve kişi üzerinde çok derin duygusal  etkiler oluşturur. Günün  yöneticisi doğumdaki Yükselen ile olumlu ilişkiler ve yerleşimler içindeyse yaşanacak yıl olumlu bir yıl olacaktır. Aksi halde olumsuz bir yıl olacaktır. Yöneticisinin yerleşimi, görünümleri, ilişkileri ve yoga yapması analizde rol oynar.
2) Yükselen Burç : Tithi Pravesha haritasının Yükseleni Eğer köşe (kendras) evlerden birindeyse yıl maddi olarak olumludur. Üçgen (trikona) evlerden birindeyse genel başarı ve mutluluk olarak olumludur. Eğer muzır (dusthana) evlerden birindeyse yıl çeşitli sorun, zarar ve engeller verecektir. Yükselen gelecek yılın nasıl olacağını gösteren en önemli işaretlerden bir tanesidir.

3) Hora : Hora yöneticisi gezegen yıl için en önemli referanslardan biridir. Doğum anında gezegensel saatlerin her birinin bir yöneticisi vardır. Yeni yıl için bulunan Tithi'nin de bir Hora yöneticisi olur. Bu gezegenin gücü, yerleşimi, yönettiği ev ve kurduğu yoga'lar gelecek yıl için en önemli işaretleri oluşturur. Hora yöneticisi zararlı yerleşime sahip ve kötü görünümler alıyorsa yıl içindeki olayların üzerimizde kötü anılar bırakacağını anlarız.Tithi Pravesha, Jyotish'in Tajaka Yıllık Burç Güneş dönüşüne dayanan bir grafik kullanmaktadır (yani, güneşin doğum anı pozisyonuna dönüşü).. Vedic astrolojinin dalı.


Güneş takvimi Hindistan'da yalnızca Varāhamihira Vikrama Saka'ya başladığından beri geniş bir şekilde takip edildi. Hindistan, binlerce yıl boyunca Vedik güneş güneş takvimini takip ediyordu. Valmiki ve Vyasa gibi Maharşiler, Ramayana ve Mahabharata gibi destanlardaki olayların zamanlamasından bahsettiklerinde, olayları yalnızca tithi tarafından belirlediler.

 Geleneksel Hindu'ların doğum günlerini (Jayanti veya Janma tithi olarak adlandırılırlar) Güneş'in geri dönüş tarihi yerine Vedik tarihte (Tithi) kutladıklarını belirtmek ilginç olabilir. Güneş takvimi uyarınca doğum günü, güneş takvimi doğum gününden daha önemliyse, neden güneş takvimi uyarınca doğum günü bazında Varsha pravesha (yeni yılın başlangıcı) için bir çizelge hazırlıyoruz? Doğum gününe dayanan yeni bir yılın başlaması için titi'nin güneş enerjisi takvimine göre bir tablo oluşturmak mantıklı değil mi?

Aslında, sadece mantıklı değil, aynı zamanda luni-solar takvimini kullanarak yıllık burç tekniği de en güvenilir tekniklerden biridir - ve bu nedenle hassas tahminler geleneği tarafından öğretilen korunan bir sırdır.

Tithi, güneş-güneş takviminin Vedik tarihidir ve Ay'ın Güneş'ten açısal yer değiştirmesinin bir ölçüsüdür. İki ardışık tam ayın (yani Ay'ın Güneşten tam 180 ° kayması) arasındaki sürenin yaklaşık 29.5 medeni gün olduğu bilinmektedir. Bir ay içinde transit halindeki Armatürler arasındaki açının 360 ° toplam hareketi, 'Tithi' (luni-güneş günü) olarak adlandırılan 12 ° 'lik bir ölçü elde etmek için 30'a bölünmüştür. Tithi, Ay'ın Güneş'ten açısal yer değiştirmesinin tam olarak 12 ° arttığı dönemdir. Balmumu fazında (śukla pakṣa) on beş tithi (15 x 12 ° = 180 °) vardır ve onbeş tithi de zayıflama fazıdır (kṛṣṇa pakṣa). Yer değiştirme açısı = Ay'ın Boylamı - güneşin boylamı. Bu açı 12 ° 'ye bölündüğünde, śukla pratipada'dan başlayarak tithi için bir endeks elde ediyoruz.


Böyle bir tanımlamanın güneşin önemini, gerçek benliği / ruhu temsil ettiği gibi sulandırmamasını sağlamak için aynı derecede dikkatli olmalıyız. Bu amaçla Maharshis, Dwadasa Aditya adında on iki güneş lekesini (veya sadece zodyak işaretleri) tanımlamıştır.Bunlar, Güneş'in yerleşiminin kendine özgü bir 'deva' ve 'Jyotirlinga' formu oluşturmasına neden olduğu sınırları tanımlar. Bu nedenle, Güneş'in bir burçtaki boylamı, tabelanın kendisine yerleştirilmesi kadar önemli değildir ve bu gerçek, yıllık tabloları çizmek için 'çapa' olarak kabul edilir. Ruh varoluşumuzun çapası olduğundan, Sun'ın doğum işaretindeki geçişi, bu çapanın figüratif olarak yeniden kurulmasını, yani yeni bir başlangıç anlamına gelir (Aslında, bu çapanın yeniden kurulması nedeniyle güneşin doğum ayı).

                                       Tithi Pravesha Çakra

Yukarıda belirtildiği gibi, yıllık doğum anının tanımı, Güneş'in doğum izini geçtiği ve Ay'ın doğumda olduğu gibi Güneş'ten (derece, dakika ve saniye) tam olarak ayrılma açısında olduğu andır.
Pravesha giriş veya dönüş anlamına gelir ve Tithi Pravesha Çakra, her yıl Tithi'nin dönüşünün doğum anı için çizilen grafiktir. Eğer Güneş'ten Ay'a kadar olan açı doğum haritasındakilerle eşleşiyorsa, bu, çalışan Tithi'nin aynı doğum Tithi ile aynı olduğu anlamına gelir ve kalan Tithi'nin oranı doğumdaki ile aynıdır. Eğer biriyle Tithi'nin% 25'i kalan Chaitra Sukla Navami'de Koç'ta Güneş'le doğmuşsa, yerlinin astrolojik luni-güneş yeni yılı her yıl Güneş'in Koç'ta olduğu ve Sukla Navami'nin kalanının% 25'i ile çalıştığı zaman başlayacak. Bu an için doğum yerinin boylamı ve enlemi için bir grafik - yerlinin şu anda nerede yaşadığına bakılmaksızın - gelecek yıldaki olaylara ışık tutacaktır. Bu çizelgeye “Tithi Pravesha” (TP) çizelgesi adı verilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar