SATTVİK BİR GÜN YARATMAKSATTVİK BİR GÜN YARATMAK


Sattvas, Hindu felsefesinin üç gunasından biridir. Gunalar, hepimizin bildiği ve çevremizde gözlemlediğimiz varlık biçimleri veya doğanın nitelikleridir. Biz üç gunanın tamamından oluşuyoruz ve üç gunanın da değişen derecelerinde yaşıyoruz. Bu, dünyadaki yaşamımızın doğasıdır.


Sattvas, doğanın olumlu, barışçıl ve erdemli yönlerini yansıtır. Açık renkler, taze yiyecekler ve hayırsever duyguların hepsi sattva ile ilgilidir.


Tamas, doğanın ağır, maddi ve istikrarlı yönleriyle ilgilenir. Daha koyu renkler, kök sebzeler, toprak gibi daha ağır yiyecekler, hepsinin tamas ile ilgisi var. Vücudunuz ve tutarlı davranışlarınız tamaları yaratır.


Rajas, doğanın aktif, akıcı yönleriyle ilgilenir. Cesur renkler, zengin tatlar ve arzunun hepsi rajalarla ilgilidir. Hedefleriniz, hırslarınız ve şehvetli doğanız, hayatınızda rajalar yaratır. Rajas olmadan, yaşamda hareket olmazdı. Hayat durağan ve fazla tamasik hale gelirdi. Tamas olmadan, yaşamda istikrar olmaz. Çok fazla raja ve tama ve şimdi sattvalardan uzaklaşmaya başlıyorsunuz. Yine de çok fazla sattvas ve gerçeklikten çok fazla boşanmış yaşamaya başlarsınız. Her şey dengeyle ilgili.Bedeninizde ve çevrenizde üç gunanın hepsinin dengesini oluşturduğunuzda, daha “sattvik” bir yaşam tarzına ulaşırsınız. Peki bu tür bir yaşam tarzını nasıl yaratırsınız? Bir yol sıfırdan. Her şey senin gününle başlar.Bir sattvik günlük rutin oluşturmak, denge yaratmanın çok güçlü bir yoludur. Bir satvik günlük rutin oluşturduğunuzda, bedeninizde ve yaşamınızda daha fazla barış ve uyum geliştirirsiniz.Herkesin günü belli ki farklı olacak. Değişen derecelerde stres faktörleri, ailevi veya sosyal yükümlülükler ve iş yükleri ile doldurulacaktır. Yine de çoğumuz günümüzü bu üç “çadır direğine” çok fazla sorun yaşamadan bağlayabiliriz. Bunu yaparsanız, hayatınızda daha fazla sattva yaratmaya kendinize iyi bir başlangıç ​​yapmış olursunuz.


sabah 6:00'da kalk   Öğle yemeğini 12:00'de yiyin   22: 00'de yatağa gitNeden bu kadar erken kalktın? Antik Sanskritçe kutsal metinler sabah 6:00'yı ideal uyanma zamanı olarak belirler. Muhtemelen vücudunuzdaki ve çevrenizdeki yüksek seviyedeki qi veya yaşam gücü ile ilgilidir. Dünya bu zamanda daha sessiz ve huzurlu. Kalkmak ve bedeniniz ve zihniniz için zaman ayırmak için günün bu saatinden yararlanın. 

Bu meditasyon, yoga, pranayama ve kanın akmasını sağlamak için hafif bir yürüyüş anlamına gelir. Antrenmanlarınızdan sonra açık renkli giysiler giyin. Enerjiyi hafifletmek ve güne başlamak için evinizin ortasını çiçeklerle doldurun.Öğle yemeğini neden 12:00'de yiyorsun? Öğle yemeğini öğlen 12:00'de yemek, günün ilerleyen saatlerinde ataletten kaçınmanıza yardımcı olur.

Öğlen 12:00'de güneş gökyüzündeki en yüksek noktadadır ve agni'niz veya sindirim ateşiniz en yüksek seviyesinde çalışır. Bu saatte yemek yemenin avantajlarından yararlanmak, yiyecekleri en iyi şekilde işlemenize ve günün ilerleyen saatlerinde uykusuzluktan kaçınmanıza olanak tanır. Bu aynı zamanda bağlantı kurmak ve sosyal olmak için günün zamanıdır. Olumlu arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla sosyal öğle yemekleri planlayın. Öğleden sonra harekete geçin. Bu, yüksek etkili egzersiz yapmak için en iyi zamandır.Neden akşam 10'da yatağa gidilir? Bu saat size kalkmadan önce uyumak için yeterli zaman verir. Aynı zamanda, güneş saatler önce battığı için vücut ritimlerinizin değişmeye başladığı bir zamandır. Şimdi gerçekten uyumak için, ideal olarak bir saat önce bilgisayarınızı kapatıp telefonunuzu bir kenara koymanız gerekirdi. Hafif bir kitap okumak, besleyici sütlü içecekler ve hatta vücudunuzu sakinleştirmek için kısa bir yürüyüş bile kendinizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.SATTVİK BİR GÜN YARATMAK


Lavanta: Rahatlatıcı, restoratif, uyku için iyi

Adaçayı: temizleme, restoratif, enerjiyi temizler

Limon: enerji verici, temizleyici, Bahar hissi uyandırır

Gül: titreşiminizi yükseltir, kalp çakrasını açar

Yasemin: sezgiyi güçlendirir, huzurlu hayalleri davet eder

Sandal ağacı: üçüncü gözü açar, enerjiyi temizler, detoksifiye eder

Nane: enerji verici, restoratif, keder için iyi

Turuncu: enerji verici, uyarıcı

Paçuli: ruh arttırıcı, temizleyici, sakinleştirici

Biberiye: enerjiyi temizler, duygusal stresi yatıştırır

Papatya: dinlendirici, yatıştırıcı, kadınsı enerjiyi destekler

Fesleğen: temizlik, tekrarlayan döngüleri kırmaya yardımcı olur

Kekik: rahatlatıcı, tükenmişlik duyguları için harika

Limon: Rahatlatıcı, fazlaca düşünmek için iyi, besleyici

BİTKİLER VE GEZEGENLER

güneş: avuç biberiye,, çiğdem ve tüm çerezler

ay: salatalık, kabak, elma ve armut, marul

merkür: fındık antep fıstığı ve yeşillikler

venüs: zeytin, çam, zambak, gül ve bezelye

mars: biber, zencefil, hardal, , tüm acı bitkiler ve sıcak zehirler

jüpiter: defne, sandal ağacı, tarçın, balsam ve incence ağacı

satürn: meşe, ve genel olarak yavaş büyüyenlerin tümü, uyuşturucu maddesi

DAHA FAZLASI..

satvik 555037014489818800

Yorum Gönder

emo-but-icon

Günlük Astroloji Yorumları

Günlük Astroloji Yorumları
Günlük vedic astroloji yorumlarınızı okumak için resmi tıklayınız.

Translate

paylasmak güzeldir.

Sosyal Medya

facebook twitter google+ youtube

Blog Arşivi

Popüler Yayınlar

item